Altı ölkə araşdırması göstərir ki, uşaqlar ardıcıl olaraq ədalətsiz paylaşıma qarşı mövqe tuturlar
İnsanların başqalarının eqoist davranışlarını “cəzalandırmağa” nə dərəcədə meylli olduqlarını araşdıran araşdırmalar, onların sosial dəyərləri, məsələn, bərabərlik və ədalət normalarına verdiyi əhəmiyyət haqqında fikir verə bilər. Keçmiş tapıntılar göstərir ki, əlaqəsi olmayan üçüncü tərəflərin eqoist şəxsləri “cəzalandırmaq” meylinə gəldikdə, ölkələr arasında böyük fərq var.
Başqa sözlə desək, bəzi ölkələrdə başqasının eqoist hərəkətlərindən təsirlənməyən insanlar bu insanın davranışına daha çox müdaxilə etməyə meyllidirlər, hətta bu, baha başa gəlsə belə. Haqsız paylaşıma görə üçüncü tərəfin cəzalandırılmasındakı bu fərqlər yaxşı sənədləşdirilmiş olsa da, onların əsasını təşkil edən inkişaf amilləri hələ aydın şəkildə təsvir edilməmişdir.
Boston Kolleci, St. Francis Xavier Universiteti və bütün dünya üzrə digər institutların tədqiqatçıları bu yaxınlarda uşaqlıq dövründə ədalətsiz davranışı cəzalandırma meylində dəyişikliklərin olub-olmadığını müəyyən etməyə yönəlmiş bir araşdırma apardılar. Onların Communications Psychology jurnalında dərc olunmuş məqaləsi göstərir ki, altı fərqli ölkədəki uşaq qruplarının hamısı ədalətsiz paylaşıma qarşı əsasən mövqe tuturlar.
“Cəmiyyətlər arasında uşaqlar ədalətsiz paylaşımın qarşısını almaq üçün nə vaxt xərc ödəməyə başlayırlar?” Katherine McAuliffe, Samantha Bangayan və onların həmkarları öz qəzetlərində yazdılar. “Biz altı müxtəlif ölkədə: Kanada, Hindistan, Peru, Uqanda, ABŞ və Vanuatuda yaşayan 5-15 yaş arası 535 uşaq arasında ədalətsiz paylaşıma görə üçüncü tərəflərin cəzalandırılması ilə bağlı eksperimental araşdırmanı təqdim edirik.”
Bu altı ölkədəki uşaqların digər uşaqların eqoist davranışlarını cəzalandırmaq üçün pul ödəməyə meylini daha yaxşı başa düşmək üçün tədqiqatçılar bir sıra təcrübələr həyata keçiriblər. Bu təcrübələrdə uşaqlar iki tərəf arasında altı konfet paylanmasının şahidi olublar.
Şirniyyatları bölən şəxs ya onları bərabər bölür, hər adama üç konfet verir, ya da eqoistcəsinə altı konfeti özünə saxlayır. Daha sonra uşaqlardan konfetləri bölən şəxsi cəzalandırmaq istəmədiklərini soruşdular. Qeyd edək ki, bir eksperimental vəziyyətdə şirniyyatları bölən şəxsi cəzalandırmaq pulsuz idi, digərində isə bu, yalnız bir qiymətə (yəni, uşaqların tədqiqatın sonunda saxlaya biləcəyi bir konfeti qurban verməklə) edilə bilərdi.
Tədqiqatçılar yazır: “Biz uşaqların bərabər və ya eqoist (maksimum qeyri-bərabər) bölünmələrə görə cəzalandırma ehtimalının daha yüksək olub olmadığını yoxladıq” dedi. “Biz həmçinin qərarların bu cür cəzanın baha olub-olmamasından asılı olub-olmadığını yoxladıq – iştirakçılar cəzalandırmaq üçün öz mükafatlarını qurban verməli oldular – yoxsa pulsuz.”
Ümumilikdə, McAuliffe, Bangayan və onların həmkarları müəyyən etdilər ki, orta hesabla yoxladıqları altı ölkənin hamısında uşaqlar onlara birbaşa təsir etməyən eqoist davranışları cəzalandırmağa meyllidirlər. Bununla belə, bəzi ölkələrdə (yəni, Kanada və ABŞ) uşaqların eqoizmi onlara baha başa gəlmədiyi təqdirdə cəzalandırma ehtimalı daha yüksəkdir.
“Bizim tədqiqat üç əsas tapıntı yaratdı” dedi tədqiqatçılar. “Birincisi, cəmiyyətlərdə uşaqlar eqoizm üçün üçüncü tərəflərin cəzalandırılması ilə məşğul olurdular: onlar bərabər bölgüdənsə, eqoistliyi cəzalandırmaq ehtimalı daha yüksək idi. İkincisi, Kanada, Hindistan, Peru və ABŞ-da daha böyük uşaqlar eqoist paylaşımları cəzalandırmaq üçün kiçik uşaqlardan daha çox idi . Üçüncüsü, Kanada və ABŞ-da uşaqlar, ümumiyyətlə, uşaqlardan daha çox cəzalandırıldılar. Bahalı vəziyyətdə daha çox.”
Bu son işin nəticələri göstərir ki, ədalətsiz paylaşıma görə üçüncü tərəf cəzası Kanada, Hindistan, Peru, Uqanda, ABŞ və Vanuatuda uşaqlar arasında əhəmiyyətli dərəcədə fərqlənmir. Bu onu göstərir ki, ədalətlilik normaları bütün dünyada geniş yayılmışdır və inkişafın ilkin mərhələlərində meydana çıxa bilər.
“Bu tapıntılar göstərir ki, altı müxtəlif sosial kontekstdən olan uşaqlar ardıcıl olaraq ədalətsiz paylaşıma qarşı mövqe tutdular, bəzi hallarda hətta həmyaşıdlarının eqoizminə qarşı müdaxilə etmək üçün öz mükafatlarını fəda etdilər” dedi tədqiqatçılar. “Üçüncü tərəflərin cəzalandırılmasında yaşa bağlı fərqlərin cəmiyyətlərarası nümunələrindəki oxşarlıqları və fərqləri vurğulayır və müzakirə edirik və bu nümunələr üçün potensial izahatlar təklif edirik.”
Tapıntılar tezliklə ölkələrdə uşaqların resursların və ya mükafatların ədalətsiz paylanmasının şahidi olduqda müdaxilə etmək meyllərindəki fərqləri araşdıran əlavə tədqiqatlara məlumat verə bilər. Bu, öz növbəsində ədalətlə əlaqəli ictimai dəyərlərin inkişaf mənşəyinə, eləcə də ölkələr arasında əvvəllər bildirilmiş fərqləri izah edə bilən xarici amillərə yeni işıq sala bilər.
Daha çox məlumat: Katherine McAuliffe et al, Altı cəmiyyətdə uşaqlar ədalətsiz paylaşıma görə üçüncü tərəfin bahalı cəzasına məruz qalırlar, Communications Psychology (2025). DOI: 10.1038/s44271-025-00220-x