#Ətraf mühit və ekologiya #Xəbərlər
Arktika dəniz buzları adi pik artım dövrü üçün rekord həddə çatır
Alimlər cümə axşamı bildiriblər ki, Arktika dənizi buzunun 47 il əvvəl uçota alınmağa başlandığından bəri ən zəif qış yığılması müşahidə olunub ki, bu da iqlim dəyişikliyinin əlamətidir və bu, qlobal miqyasda öz əksini tapacaq.
Arktika hər ilin mart ayında maksimum dəniz buzuna çatır və sonra altı aylıq ərimə mövsümü başlayır. Milli Qar və Buz Məlumat Mərkəzi, şənbə günü alınan pik ölçmənin 5,53 milyon kvadrat mil (14,33 milyon kvadrat kilometr) olduğunu söylədi ki, bu da 2017-ci ildəki ən aşağı zirvədən təxminən 30,000 kvadrat mil (80,000 kvadrat kilometr) kiçikdir.
Bu, Kaliforniyanın ölçüsü ilə bağlı bir fərqdir.
” Buzun azalmasına səbəb olan şey istiləşmə temperaturlarıdır ” dedi buz üzrə alim Walt Meier. “Bilirsiniz, xüsusilə dəniz buzu çox həssasdır… 31 dərəcə konkisürmə, 33 dərəcə isə üzgüçülük.”
Cape Coddakı Woodwell İqlim Araşdırmaları Mərkəzinin alimi Jennifer Francis, bunun qırılan rekord şəklində daha bir həyəcan siqnalı olduğunu söylədi.
“Dəniz buzunun yox olması xüsusilə narahatedici bir hekayədir, çünki bu, bizi görmək çətin olan müxtəlif dəyişikliklər barədə xəbərdar edən erkən xəbərdarlıq sistemidir” dedi Francis elektron poçtunda.
Alimlər bildiriblər ki, Arktikadakı istiləşmə şəraiti – region dünyanın qalan hissəsindən dörd dəfə daha sürətli istiləşir – başqa yerlərdəki hava şəraitinə təsir edir. Şimal və cənub arasındakı təzyiq və temperatur fərqləri azalır. Qar və buz mərkəzinə və Fransisə görə, bu , reaktiv axını zəiflədir , hava sistemlərini hərəkətə gətirir və onu tez-tez ilişib qalan və yağış və ya daha çox qar yağan soyuq epidemiyalar və fırtınalarla cənuba doğru endirir.
https://googleads.g.doubleclick.net/pagead/ads?client=ca-pub-0536483524803400&output=html&h=135&slotname=8188791252&adk=2329133447&adf=4054963813&pi=t.ma~as.8188791252&w=540&abgtt=6&fwrn=4&lmt=1743419598&rafmt=11&format=540×135&url=https%3A%2F%2Fphys.org%2Fnews%2F2025-03-arctic-sea-ice-usual-peak.html&wgl=1&uach=WyJXaW5kb3dzIiwiMTkuMC4wIiwieDg2IiwiIiwiMTM0LjAuNjk5OC4xNzgiLG51bGwsMCxudWxsLCI2NCIsW1siQ2hyb21pdW0iLCIxMzQuMC42OTk4LjE3OCJdLFsiTm90OkEtQnJhbmQiLCIyNC4wLjAuMCJdLFsiR29vZ2xlIENocm9tZSIsIjEzNC4wLjY5OTguMTc4Il1dLDBd&dt=1743419598840&bpp=1&bdt=174&idt=108&shv=r20250327&mjsv=m202503260101&ptt=9&saldr=aa&abxe=1&cookie=ID%3De2af2bea6b3e2e90%3AT%3D1735548424%3ART%3D1743419209%3AS%3DALNI_MZIaWdAh-lthHlhpkWN2g6ZC7xT8A&gpic=UID%3D00000f8412a58936%3AT%3D1735548424%3ART%3D1743419209%3AS%3DALNI_MaJ_6ILTTPz6uEc3lU2rNf9ZPgQbA&eo_id_str=ID%3D1b1b09cf233e1b4b%3AT%3D1735548424%3ART%3D1743419209%3AS%3DAA-AfjZKostxhmsFX2YCqOZbTGHa&prev_fmts=0x0&nras=1&correlator=7020241105141&frm=20&pv=1&rplot=4&u_tz=240&u_his=3&u_h=864&u_w=1536&u_ah=816&u_aw=1536&u_cd=24&u_sd=1.25&dmc=8&adx=395&ady=1930&biw=1521&bih=730&scr_x=0&scr_y=0&eid=31091181%2C31091333%2C42532523%2C95356499%2C95356504%2C31091361%2C95355300%2C95356787%2C95356928&oid=2&pvsid=887976350739589&tmod=998620750&uas=0&nvt=1&ref=https%3A%2F%2Fphys.org%2Fpage4.html&fc=1920&brdim=0%2C0%2C0%2C0%2C1536%2C0%2C1536%2C816%2C1536%2C730&vis=1&rsz=%7C%7CpeEbr%7C&abl=CS&pfx=0&fu=128&bc=31&bz=1&td=1&tdf=2&psd=W251bGwsbnVsbCxudWxsLDNd&nt=1&ifi=2&uci=a!2&btvi=1&fsb=1&dtd=115
Manitoba Universitetinin buz alimi Julienne Stroeve, “Qütb Dairəsi üzərində istiləşən qış atmosferi Arktikadan kənarda olanlara təsir edən geniş miqyaslı hava modellərinə təsir göstərir” dedi.
Kiçik dəniz buzlarından Stroeve qeyd etdi ki, təkcə onun daha az olması deyil. Stroeve, qalan buzun bu yay daha çoxunun tez əriməsi üçün kifayət qədər nazik olduğunu söylədi. O xəbərdarlıq etdi ki, qışda rekord aşağı ərazi yayda rekord kiçik sahəyə zəmanət vermir.
Qayıq Nuuk, Qrenlandiya, 6 mart 2025-ci il xaricində donmuş dənizin girişindən keçir. Kredit: AP Foto/Evgeniy Maloletka
Alimlərin fikrincə, Arktika dəniz buzunun əriməsi – əsasən yayda – qütb ayılarının populyasiyasını azaldır, zəifləyir və daha ac edir, çünki onlar ovlamaq üçün dəniz buzuna güvənirlər. Meier dedi ki, qış dəniz buzu balıqçılıq və suiti balaları üçün xüsusilə vacibdir.
Arktika dəniz buzunun qeydə alınmağa başladığı gündən bəri ən böyük ili 1979-cu ildə 6,42 milyon kvadrat mil (16,64 milyon kvadrat kilometr) olmuşdur. Bu o deməkdir ki, peyklər onu izləməyə başlayandan bəri Arktika dəniz buzunun qış zirvəsi təxminən Pakistan ölçüsündə kiçildi.
Meier bildirib ki, qış dəniz buzları yaxşı işlədikdə, o, Yer kürəsinin yarısından çoxunu ekvatora doğru uzada, Yaponiya, Çin və Kanadanın Müqəddəs Lourens körfəzinə çata bilər.
Meier, dəniz buzunun həcminin dörd fəsildə daraldığını, lakin Arktika buzunun ümumi sağlamlığı üçün ən vacib mövsümün yay olduğunu söylədi. Çünki buzsuz sular daha tez isinir, daha çox enerji saxlayır və payız və qışı daha isti və zəif edir.
Qış zirvəsi Arktika dəniz buzunun beş ən aşağı miqdarı 2015-ci ildən bəridir.
Bu ayın əvvəlində Antarktida aşağı dəniz buzu ilə bağlı rekord qırmağa yaxınlaşdı – bu, ilin minimuma çatdığı vaxtdır – və rekorddakı ikinci ən aşağı dəniz səviyyəsi ilə başa çatdı.
Meier , ümumiyyətlə Antarktidada daha çox dəniz buzu olduğunu və iki qütbün vaxtı bir qədər fərqlidir, lakin fevral ayında qlobal dəniz buzu – Arktika və Antarktikanın birləşməsi – rekord həddə çatdı.
© 2025 Associated Press. Bütün hüquqlar qorunur. Bu material icazəsiz dərc edilə, yayımlana, yenidən yazıla və ya yenidən paylana bilməz.