Palladium-maye qallium katalizatoru kimyəvi istehsalı dəyişdirir, sürəti, təhlükəsizliyi və davamlılığı artırır
Maye katalizində böyük irəliləyiş əsas məhsulların necə hazırlandığını dəyişdirərək, kimyəvi istehsal prosesini əvvəlkindən daha sürətli, təhlükəsiz və davamlı edir.
Monaş Universiteti, Sidney Universiteti və RMIT Universitetindən olan tədqiqatçılar kimyəvi istehsalını əczaçılıq və davamlı məhsullardan qabaqcıl materiallara qədər müxtəlif sənaye sahələrində çevirə bilən maye katalizator hazırlayıblar.
Palladiumu maye qalliumda həll etməklə, Monaş Universitetinin Kimya və Biologiya Mühəndisliyi Departamentindən dosent Md. Arifur Rəhimin rəhbərlik etdiyi komanda, görünməmiş effektivliyə malik, özünü bərpa edən katalitik sistem yaratdı.
Yeni katalizator Suzuki-Miyaura çarpaz birləşmə reaksiyalarında fövqəladə performans nümayiş etdirdi – karbon-karbon (C‒C) bağlarını yaratmaq üçün istifadə edilən Nobel Mükafatlı texnika – əczaçılıq, aqrokimyəvi maddələr və materialşünaslıqda vacibdir.
Onların “Science Advances” jurnalında dərc olunmuş nailiyyətləri həyat qurtaran əczaçılıq və ekoloji cəhətdən təmiz aqrokimyəvi maddələrdən tutmuş plastik, polimerlər və elektron komponentlər kimi qabaqcıl materiallara qədər bütün sənaye sahələrində əsas məhsulların istehsalında inqilab yarada bilər.
“Bu yeni katalizator maye qallium qarışığında palladium atomlarının mayeyə bənzər unikal davranışından istifadə edərək, onu reaksiyaları sürətləndirməkdə müstəsna dərəcədə təsirli edir – onları ən yaxşı mövcud palladium katalizatorlarından 100.000 dəfəyə qədər sürətləndirir” dedi dosent Rəhim.
Prosesi daha ətraflı izah edən RMIT-dən baş həmmüəllif Dr. Andrew J. Christofferson dedi: “Biz aşkar etdik ki, palladium atomları maye səthinin bir az altında oturacaq, yuxarıdakı qallium atomlarını aktivləşdirəcək və reaksiya orada baş verəcək. Bu, bərk hal katalizatorundan tamamilə fərqlidir.”
Məqalənin ilk müəllifi Md. Hasan Al Banna daha bir əsas xüsusiyyəti vurğuladı: “Bu sistemin başqa bir fərqli xüsusiyyəti, əczaçılıq məhsullarını çirkləndirə və əhəmiyyətli sağlamlıq riskləri yarada bilən palladium ionlarının yuyulmadan əsl heterojen katalizator kimi işləməsidir.”
Tədqiqatçılar ümid edirlər ki, onların işləri katalizator dizaynında gələcək yeniliklərə ilham verəcək və dünya miqyasında daha yaşıl, daha səmərəli sənaye prosesləri üçün yol açacaq.
Baş həmmüəllif, professor Kurosh Kələntər-Zadə bildirib ki, “Bu irəliləyiş əczaçılıqdan qabaqcıl materiallara qədər sənayelər arasında daha sürətli, daha təhlükəsiz və daha dayanıqlı istehsal təmin etməklə kimya istehsalının transformasiyası üçün nəzərdə tutulub ”.
Ətraflı məlumat: Md. Hasan Al Banna et al, Liquid palladium for high-dövrlü karbon-karbon bağının formalaşması, Science Advances (2025). DOI: 10.1126/sciadv.adt9037 . www.science.org/doi/10.1126/sciadv.adt9037